Termos

228 adet ürün var.

İçine konulan içeceklerin ve yiyeceklerin sıcaklığını ya da soğukluğunu uzun süre muhafaza eden kaptır. Özel yapısı sayesinde sıcaklık kontrolü sağlamaktadır. Termos sıcak olanı sıcak, soğuk olanı da soğuk tutar. Bunun sebebi kabın içindeki havanın boşaltılmış ve dış yüzeyinin yalıtımlı olmasıdır. İç içe iki tane kap bulunmakta, bu iki kabın arasındaki hava boşaltıldığından termosa konan yiyecek ve içecekler uzun süre sıcaklığını muhafaza eder. Birçok termos ısıyı muhafaza etmesi için açık renkte veya gümüş renkte üretilmektedir.

Genel olarak ince çift camdan yapılmış olan modellerin içine çay, kahve, sıcak ya da soğuk süt konulur. Gezilerde, yollarda, seyahatlerde sıkça kullanılır. Camdan olan bu termos modelleri ince olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Düşmeye, ani darbelere karşı duyarlıdır. Ayrıca bu tarz kullanımlar için cam veya paslanmaz matara çeşitleri mevcuttur.

Katı yiyeceklerin de içine konulduğu modeller, içecekte kullanılanlardan farklıdır. Bunlar şişe veya sürahi şeklinde olmayıp daha kare ve dikdörtgen şekillerde imal edilirler. Üzerlerindeki madenden koruyucu kapak daha kalındır. Bu ürünler cama oranla daha dayanıklıdır. Katı ve sulu yemekler bu büyük termoslarda taşınabilmektedir; uzun yolculuklarda, pikniklerde, iş yerlerine yemek götürmede sıklıkla kullanılırlar.

Sadece soğutucu olarak kullanılan, sandık şeklinde kare ya da yuvarlak modeller de vardır. Bunların içinde madenden iki kap bulunur. Dış kapla iç kabın arasındaki hava boşaltılmıştır. Bu nedenle içindeki yiyecekler uzun süre sıcaklığını korumaktadır. Bu termoslara kola, gazoz, meyve suyu, soda gibi şişe içindeki içecekler, soğuk etler, besin maddeleri konulur. Gerekirse içine buz parçaları da atılarak yiyeceklerin daha soğuk tutulması sağlanır. Vakum kabın içindeki ısının dışarı çıkmasına ya da dışarıdaki ısının içeri girmesine engel olur. Ayna yüzeyleri ısıyı geldiği yöne doğru geri yansıtarak rahat kullanım sağlar.

Sayfa Görünümü

Termos